ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը հոկտեմբերի 22-ին ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյին:
Շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` Էդուարդ Աղաջանյանը հաջողություններ է մաղթել նրան դիվանագիտական առաքելության իրականացման գործում:
Խոսելով երկկողմ կապերից` հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է Իտալիայի հետ դինամիկ զարգացող բարեկամական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են երկու ժողովուրդների դարավոր հարուստ պատմամշակութային ժառանգության վրա:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացմանը` Էդուարդ Աղաջանյանն այս հարցում կարեւորել է խորհրդարանների բարեկամական խմբերի սերտ եւ արդյունավետ գործունեությունը: Նշվել է, որ Ազգային ժողովում շուտով կձեւավորվի հայ-իտալական բարեկամական խումբը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպանը եւս կարեւորել է հայ-իտալական հարաբերությունների զարգացումը, խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը:
Էդուարդ Աղաջանյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում հետպատերազմյան իրադրությունը, ընդգծել, որ առաջնահերթ է Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների եւ պահվող այլ անձանց հայրենիք վերադարձի հարցը, ինչն ամրագրված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն արժեւորել է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի ընդունած բանաձեւը, որով Ադրբեջանին կոչ է արվում ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին:
Կողմերը քննարկել են նաեւ տարբեր ոլորտներում հայ-իտալական համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր: Ալֆոնսո Դի Ռիզոն վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի առավելագույնը` նպաստելու երկկողմ բարեկամական կապերի խորացմանն ու ամրապնդմանը:

22 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Италии в РА Альфонсо Ди Ризо.
Поздравив посла с назначением, Э.Агаджанян пожелал ему успехов в дипломатической миссии.
Коснувшись двусторонних отношений, председатель комиссии особо отметил динамично развивающиеся дружественные отношения с Италией, основанные на многовековом богатом историко-культурном наследии двух народов.
Обратившись к развитию межпарламентского сотрудничества, Э.Агаджанян подчеркнул тесную и эффективную деятельность парламентских групп дружбы. Отмечено, что в ближайшее время в Национальном Собрании будет сформирована группа армяно-итальянской дружбы.
Поблагодарив за прием, посол также отметил развитие армяно-итальянских отношений, активизацию парламентского сотрудничества.
Э.Агаджанян представил послевоенную ситуацию в регионе, подчеркнув, что возвращение армянских военнопленных и других удерживаемых в Азербайджане лиц является приоритетом, закрепленным в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 г. В этом контексте председатель комиссии оценил принятую Палатой депутатов Италии резолюцию с призывом к Азербайджану освободить армянских военнопленных.
Стороны также обсудили вопросы развития армяно-итальянского сотрудничества в различных сферах. Альфонсо Ди Ризо заверил, что в период пребывания в должности сделает все возможное для углубления и укрепления двусторонних дружеских связей.