ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը հոկտեմբերի 22-ին ընդունել է ՀՀ-ում Իտալիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ալֆոնսո Դի Ռիզոյին:
Շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` Էդուարդ Աղաջանյանը հաջողություններ է մաղթել նրան դիվանագիտական առաքելության իրականացման գործում:
Խոսելով երկկողմ կապերից` հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է Իտալիայի հետ դինամիկ զարգացող բարեկամական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են երկու ժողովուրդների դարավոր հարուստ պատմամշակութային ժառանգության վրա:
Անդրադառնալով միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացմանը` Էդուարդ Աղաջանյանն այս հարցում կարեւորել է խորհրդարանների բարեկամական խմբերի սերտ եւ արդյունավետ գործունեությունը: Նշվել է, որ Ազգային ժողովում շուտով կձեւավորվի հայ-իտալական բարեկամական խումբը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպանը եւս կարեւորել է հայ-իտալական հարաբերությունների զարգացումը, խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը:
Էդուարդ Աղաջանյանը ներկայացրել է տարածաշրջանում հետպատերազմյան իրադրությունը, ընդգծել, որ առաջնահերթ է Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների եւ պահվող այլ անձանց հայրենիք վերադարձի հարցը, ինչն ամրագրված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն արժեւորել է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի ընդունած բանաձեւը, որով Ադրբեջանին կոչ է արվում ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին:
Կողմերը քննարկել են նաեւ տարբեր ոլորտներում հայ-իտալական համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր: Ալֆոնսո Դի Ռիզոն վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի առավելագույնը` նպաստելու երկկողմ բարեկամական կապերի խորացմանն ու ամրապնդմանը:

On October 22, the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to the RA Alfonso Di Riso.
Congratulating the Ambassador on assuming the office, Eduard Aghajanyan wished him successes in the implementation of his diplomatic mission.
Speaking about bilateral ties the Committee Chair has highlighted the dynamically developing friendly relations with Italy, which are based on the two peoples’ centuries-old rich historical-cultural heritage.
Touching upon the development of the inter-parliamentary cooperation, in this issue Eduard Aghajanyan highlighted the close and effective activities of the Friendship Groups of parliaments. It was noted that Armenian-Italian Friendship Group would be formed in the National Assembly soon.
Thanking the Committee Chair for the reception, the Ambassador also emphasized the development of the Armenian-Italian relations and the activation of the parliamentary cooperation.
Eduard Aghajanyan has presented the post-war situation in the region and underlined that the issue of return of Armenian prisoners of war and other held persons in Azerbaijan, which is fixed by the tripartite statement of November 9, 2020 is of priority. In this context, the Committee Chair has evaluated the resolution adopted by the Chamber of Deputies of Italy, which calls on Azerbaijan to release Armenian prisoners of war.
The sides also discussed issues on the development of the Armenian-Italian cooperation in different spheres. Alfonso Di Riso assured Eduard Aghajanyan that during his tenure he would do his best to promote the deepening and strengthening of bilateral friendly ties.